You are currently viewing בלי זמזומים ועם ניחוח נעים: שמנים אתריים לדחיית חרקים

בלי זמזומים ועם ניחוח נעים: שמנים אתריים לדחיית חרקים

הקיץ הישראלי כבר כאן. יש מי ששונא את מזג האוויר ומתחבא במזגן, ויש מי שאוהב את השמש, הטיולים והבילויים בחוץ, לא משנה כמה חם. 

בכל זאת, נראה שאפשר להסכים על משהו משותף: אף אחד לא רוצה לחלוק את חלל הבית או החצר עם חרקים מעופפים כמו יתושים, זבובים ושאר מזמזמים. 

יתושים נמשכים לאזורים מיושבים בבני אדם משתי סיבות עיקריות: הפיתוי של פחמן דו חמצני שאנו נושפים, ומים עומדים, מקום הגידול המועדף עליהם. מדשאות לא מטופחות, מיכלים מלאים במים, או אפילו שלוליות זעירות משמשים כבית גידול אטרקטיבי למזיקים המעופפים האלה. 

למרות שדואגים בעיריות וביישובים לניקוז גופי מים עומדים וריסוסים, זה לא תמיד עוזר. מספיקה שלולית קטנה באזור, והיתושים מגיעים בהמוניהם. אשפה ולכלוך מושכים זבובים, וגם אם אצלכם נקי ומצוחצח, קשה להימנע מהיתקלות בחרקים בקיץ. מעבר למטרד – עקיצות יתושים גם יכולות להעביר מחלות, וברור שאף אחד לא מעוניין להתגרד כל הלילה.

אפשר לרסס את הבית בכימיקלים או להשתמש במכשירים חשמליים (שבעיקר משמידים חרקים מועילים ולא עוזרים נגד יתושים), אבל יש פתרונות טבעיים ונעימים הרבה יותר – שמנים אתריים נגד חרקים.

שמנים אתריים לדחיית חרקים

נתחיל עם שמן עץ התה, המופק מעלים של צמח שמקורו באוסטרליה. שמן זה מתהדר במספר סגולות מעולות, וביניהן – היותו דוחה חרקים יעיל. ידוע שהארומה החזקה, דמוית הקמפור שלו מרתיעה מגוון מזיקים, כולל יתושים וזבובים טורדניים הנפוצים כל כך בקיץ. 

התרכובות הנדיפות המצויות בשמן אתרי חזק זה פועלות על ידי שיבוש מערכת הריח של החרק, ובכך מקשות עליהם לזהות ולהימשך אל בני האדם. ניתן להשתמש בשמן עץ התה בשתי דרכים עיקריות: אפשר להוסיף כמה טיפות מהשמן למבער שמנים, ולפזר ניחוח דוחה חרקים באוויר החדר. אם אתם בחוץ, אתם יכולים לדלל כמה טיפות בשמן נשא כמו שמן קוקוס או חוחובה, ולאחר מכן לשפשף או לרסס את התערובת על העור. לחלק מהאנשים עשויה להיות תגובה לשמן עץ התה, לכן מומלץ לבצע בדיקה לפני מריחתו המלאה על העור.

שמן יעיל נוסף בדחיית חרקים, הוא שמן למונגראס (עשב לימון). זהו שמן בעל ארומת הדרים מרעננת, המציע אמצעי יעיל וטבעי להרחקת חרקים. הוא מכיל תרכובות כמו ציטרל וג’רניול שיעילות במיוחד נגד יתושים וזבובים. כדי להשתמש בשמן עשב לימון כדוחה חרקים, אפשר לטפטף כמה טיפות למבער שמנים. לחלופין, למריחה מקומית, חיוני לדלל אותו בשמן נשא לפני מריחתו על העור כדי למנוע גירוי. 

שמן נוסף, המפורסם ביכולתו לדחות חרקים ונמצא בשימוש נרחב, הוא שמן ציטרונלה. השמן מופק מעלים וגבעולים של מינים שונים של סימבופוגון (עשב לימון), והוא מרכיב נפוץ בחומרים דוחי חרקים מסחריים רבים, במיוחד אלו המכוונים ליתושים. הניחוח המובהק והעוצמתי שלו מפריע ליכולת של החרקים לזהות ריחות אנושיים. 

שמן ציטרונלה נמצא בשימוש במפזרי ריחות לבית וגם בפרטי לבוש שונים. כמה טיפות של השמן במבער לשמן אתרי יכולות לסייע מאוד בהרחקת חרקים. בנוסף, צמידים ספוגים בציטרונלה צברו פופולריות כדוחי חרקים ניידים. הצמידים משחררים לאט את ריח הציטרונלה, ומספקים מגן מפני יתושים ומזיקים אחרים. הם שימושיים במיוחד בקמפינג, פיקניקים, או אפילו סתם טיול בפארק, ומציעים דרך לא פולשנית וללא כימיקלים ליהנות מחוויות נטולות חרקים. רק זכרו, כמו עם שמנים אתריים אחרים, אין למרוח שמן ציטרונלה ישירות על העור, ויש לדלל אותו תחילה.

שמנים אתריים נוספים שמסייעים בדחיית חרקים, הם שמן לבנדר ושמן אקליפטוס. על ידי שימוש במבער שמנים, אתם מקבלים תועלת כפולה: הרחקת חרקים וניחוחות נעימים שמתפשטים בבית שלכם. ארומתרפיה עם שמנים כמו שמן לבנדר יכולה לסייע גם בהקלה על כאבי ראש ובחילות, ולהפיג חרדות ומתחים. שמן אקליפטוס יכול אף הוא לסייע בהפגת מתחים כאשר משתמשים בו בארומתרפיה, ובנוסף ליכולתו לדחות חרקים, הוא עשוי לסייע להקלה על גודש במערכת הנשימה ולטהר את האוויר.

לא בטוחים איזה שמן לבחור? פתרנו לכם את הבעיה – קחו מארז שמנים אתריים לדחיית חרקים, ותוכלו להתנסות במגוון אפשרויות וניחוחות!

המידע המתפרסם באתר אינו מהווה עצה רפואית. חובה להיוועץ בבעל מקצוע מתאים לפני תחילת שימוש כלשהו בכל מוצר או תכשיר.